Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Air Asia pierwszym operatorem Airbusów A320 z sharkletami

2012-12-23 Air Asia pierwszym operatorem Airbusów A320 z sharkletami

Firma Airbus dostarczyła azjatyckim liniom lotniczym Air Asia pierwszy samolot Airbus A320 wyposażony w sharklety.

Oznacza to, że przewoźnik ten stał się pierwszym użytkownikiem tych nowych, montowanych na końcach skrzydeł urządzeń umożliwiających ograniczenie zużycia paliwa.


(grafika: Airbus)

Sharklety dostępne są jako dodatkowa opcja w nowych samolotach z rodziny A320 oraz jako standardowy element wszystkich modeli z rodziny A320neo.

Sharklety wykonane są z lekkich materiałów kompozytowych i mają 2,4 m wysokości. Ograniczają one ilość zużytego paliwa oraz emisji dzięki znaczącej poprawie parametrów aerodynamicznych samolotu. Sharklety umożliwiają zmniejszenie zużycia paliwa o około cztery procent, a operatorzy samolotów z rodziny A320 będą mogli zwiększyć zasięg o ok. 185 km lub ładowność o 450 kg, dzięki czemu będą bardziej elastyczne.

W związku z dużym popytem na sharklety wszystkie linie montażu końcowego samolotów wąskokadłubowych Airbusa zajmą się produkcją samolotów z rodziny A320 wyposażonych w te urządzenia. Zakłady te znajdują się w Tuluzie (Francja), Hamburgu (Niemcy) oraz Tianjin (Chiny), a wkrótce dołączy do nich nowa linia montażu końcowego A320 w Mobile (Alabama, USA).

Air Asia to największa linia niskokosztowa w Azji, to także największy odbiorca samolotów z rodziny Airbus A320. 13 grudnia 2012 roku przewoźnik ten złożył nowe zamówienie na kolejnych 100 samolotów z rodziny A320, w tym 36 samolotów A320neo wyposażonych w sharklety. Łącznie linie AirAsia zamówiły 475 samolotów wąskokadłubowych Airbus (264 A320neo i 211 A320ceo). Przewoźnik odebrał już ponad 100 samolotów, które stacjonują w bazach w Bangkoku, Kuala Lumpur, Dżakarcie, Manili oraz Tokio.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: