Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Google kończy z balonami internetowymi Loon

2021-01-22 Google kończy z balonami internetowymi Loon

Po dekadzie rozwoju Google spuszcza powietrze z projektu Loon. Stratosferyczne balony dostarczające Internet z nieba okazały się za trudne w sterowaniu i nieopłacalne.

Loon to bezzałogowe balony Google unoszące się w stratosferze, które zapewniały dostęp do Internetu - szczególnie w odludnych, trudno dostępnych rejonach Ziemi.


Startujący balon systemu Loon (grafika: Google)

Projekt Loon rozpoczęty został w 2011 roku. Zaprezentowany publicznie zaś w czerwcu 2013 roku. Po okresie testowym rozwinięto go do usługi pilotażowej. Docelowo w wersji komercyjnej w powietrzu znajdować się miały setki takich balonów tak, aby pokryć zasięgiem duże obszary Ziemi.


Gondole balonów Loon ze sprzętem telekomunikacyjnym (grafika: Google)

Pojedynczy polietylenowy balon wypełniony helem zapewniał dostęp do Internetu na obszarze o promieniu 40 km. Sprzęt sieciowy pod balonem zasilany był panelami słonecznymi i dawał Internautom na Ziemi dostęp do Internetu w technologii LTE.

"Niestety, pomimo przełomowych osiągnięć technicznych zespołu w ciągu ostatnich 9 lat - dokonania wielu rzeczy, które wcześniej uważano za niemożliwe, takich jak precyzyjna nawigacja balonów w stratosferze, stworzenie sieci mesh na niebie czy opracowanie balonów, które mogą wytrzymać trudne warunki panujące w stratosferze przez ponad rok - droga do komercyjnej rentowności okazała się znacznie dłuższa i bardziej ryzykowna, niż zakładano." - poinformował Astro Teller, szef działu rozwojowego Google X.

Za trudne okazało się utrzymywanie pozycji balonów nad danym obszarem. Do utrzymania pozycji balony mogły wznosić się lub opadać, aby korzystać z wiatrów, aby znaleźć się w pożądanym miejscu. Robiły to automatycznie na podstawie m.in. danych o wiatrach z serwerów amerykańskiej agencji meteorologicznej NOAA.


Stacja startu balonów w Kenii (grafika: Google)

System Loon stanowić miał alternatywę dla kładzenia drogich światłowodów, stawiania masztów telefonii komórkowej czy też wysyłania satelitów zapewniających łącze satelitarne. Ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że w końcu z nimi przegrały. Przykładowo w Kenii, gdzie usługa działała pilotażowo i Google zapowiadało komercyjny start, dostęp do Internetu ma już aż 87% ludności (2020). 99% użytkowników telefonii komórkowej w Kenii korzysta z Internetu.


Historyczna już prezentacja systemu

Projekt będzie zamykany stopniowo. W ciągu najbliższych miesięcy większość zespołu Loon przejść ma do innych projektów Google, Google X czy firmy-matki Alphabet. Zamknięte zostaną placówki projektu w USA (centrala Mountain View w Kalifonii + Winnemucca w Newadzie), Kenii oraz Puerto Rico.


Balon po lądowaniu (grafika: Google)

Niektóre technologie z projektu Loon wykorzystane mają być w innych miejscach. Przykładowo łączność laserowa o wysokiej przepustowości (20Gbps+), która została przetestowana do przesłania danych pomiędzy balonami Loon, jest już niewykorzystywana w Taara, innym projekcie Google X.


Taara to sieć oparta na masztach i przesyle laserowym (grafika: Google)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: