Aeronautyka.pl |
||
Nowości Aeronautyka |
Aeronautyka.pl > Kolejne balony obserwacyjne na granicy USA 2014-05-28 Kolejne balony obserwacyjne na granicy USAAmerykańska straż graniczna instaluje kolejne balony obserwacyjne na uwięzi mające strzec amerykańskich granic.
Są to bezzałogowe balony obserwacyjne na uwięzi. System składa się z balonu z umieszczonym sprzętem do obserwacji wizualnej i radarowej, lądowiska z masztem do cumowania, centrum kontroli na ziemi, generatorów elektrycznych oraz innego sprzętu do użytkowania.
Wzlot takiego balonu odbywa się dzięki sile nośnej gazu. Do ściągnięcia balonu z powrotem na lądowisko służy wyciągarka, która napędza zwijak lin uwięzi. Obecnie na balonowy system nadzoru amerykańskiej granicy składa się 8 balonów na uwięzi:
Amerykańska straż graniczna właśnie zakończyła ocenę operacyjną ocenę 3 aerostatów które zostały umieszczone w dolinie rzeki Rio Grande (Rio Grande Valley). Okazały się one być bardzo przydatnymi dla amerykańskiej straży granicznej (Border Patrol). Są to obszary surowe i odległe, jednakże przeżywające w ostatnim czasie wzrost przemytu i nielegalnych przekroczeń granicy przez emigrantów. Testowanie balonów w rejonie Rio Grande Valley rozpoczęło się w sierpniu 2012 roku. "Im więcej mamy oczów wokół pozwalających ma obserwować, co się dzieje wokół nas, tym lepiej." - powiedział Noe Castillo z policji w Rio Grande City.
Co roku przez rzekę Rio Grande próbuje przedostać się do USA tysiące emigrantów. W Rio Grande Valley (Teksas) aerostaty i związane z nimi urządzenia zostały rozmieszczone w Penitas, Sullivan City i w Brooks County niedaleko Falfurrias. Kolejne 2 dodatkowe balony obserwacyjne mają być zainstalowane w czerwcu 2014 roku w okręgach Starr i Brooks County. Kolejne balony są przy granicach w stanie Arizona(Yuma i Ft Huachuca). W stanie Nowy Meksyk dla balonu wybrano Deming.
Na wschodzie jako lokalizacje wybrano Florida Keys i Puerto Rico. Tutaj balony zapewniają radarowe wykrywanie i monitorowanie lecących na małych wysokościach samolotów i szybko płynących jednostek pływających na Cieśninie Florydzkiej (między półwyspem Floryda a Kubą i wyspami Bahama), Morze Karaibskie oraz wody wokół wyspy Puerto Rico. Wyposażone są w radar szerokozakresowy firmy Lockheed Martin. System ten zwany jest także jako TARS (skrót od ang. Tethered Aerostat Radar System).
W marcu 2013 program aerostatów przeniesiony został z lotnictwa wojskowego US Air Force do straży granicznej. Balony stanowią nadwyżki sprzętu wojskowego i były wcześniej stosowane przez armię amerykańską w Iraku i Afganistanie.
U.S. Customs and Border Protection (z ang. Urząd Celny i Ochrony Granic) to federalna agencja rządowa USA zajmująca się cłem i przekraczaniem granic. Pracuje w niej ponad 60 tys. osób. Wsparcie
|