Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Komunikacja laserowa między odrzutowcem i ziemią

2013-12-19 Komunikacja laserowa między odrzutowcem i ziemią

Naukowcy z niemieckiego centrum lotnictwa i kosmonautyki DLR po raz pierwszy udowodnili, że możliwa jest w praktyce łączność laserowa pomiędzy szybko lecącym samolotem a powierzchnią Ziemi.

Nowoczesne systemy pokładowych aparatów fotograficznych wykonujące zdjęcia lotnicze generują duże ilości danych. Konwencjonalne systemy opierają się na klasycznej transmisji radiowej i są przez to przedmiotem ograniczeń fizycznych i prawnych, które poważnie ograniczyć transfer w tej dziedzinie.


Jako platformę do testów wykorzystano samolot Tornado Bundeswehry (grafika: DLR)

Laserowe systemy transmisji danych umożliwiają osiąganie znacznie wyższych transferów niż wykorzystywane do tego mikrofale. Są także bardziej zwarte, wydajne i trudne do podsłuchania.

"W testach osiągnęliśmy szybkość transmisji danych 1,25 gigabita na sekundę. Jest to około 100 razy więcej niż prędkość standardowego połączenia DSL." - powiedział Florian Moll, kierownik tego projektu o nazwie DODfast (Demonstration of an Optical Data link fast) z rządowej agencji DLR.

Testy komunikacji odbywały się między szybko lecącym samolotem wojskowym Tornado a mobilną naziemną stacją optyczną. Samolot został wyposażony w mający 2,5 metra długości zasobnik umieszczony pod kadłubem. W nim znajdowały się wszystkie urządzenia do eksperymentu: kamera do zdjęć lotniczych i system transmisji laserowej. Nadajnik laserowy nie tylko musiał wyrównywać drgania wywołane przez silnik odrzutowy, ale także uwzględniać zmieniającą się pozycję samolotu - wszystko z precyzją tysięcznych części stopnia. Rolą stacji naziemnej było śledzenie z dużą precyzją ruchu samolotu i odbiór sygnału lasera przez diody odbiorcze.


Mobilna stacja naziemna (grafika: DLR)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: