Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Zielone światło dla budowy naddźwiękowego X-59

2019-12-16 Zielone światło dla budowy naddźwiękowego X-59

Lockheed Martin X-59 QueSST to budowany już ponaddźwiękowy samolot, który przetestować ma redukcję gromu dźwiękowego.


Dzięki eksperymentalnemu X-59 QueSST opracowane mają zostać przyszłe dyspozycyjne i pasażerskie samoloty ponaddźwiękowe (grafika: NASA)

Samolot jest ukształtowany tak, aby zredukować głośność gromu dochodzącego do powierzchni ziemi podczas przekraczania bariery dźwięku. Możliwe jest to głównie przez długi, wąski kadłub i układ kaczki. Dla ludzi na ziemi grom ten ma on być słyszalny jako uderzenie, o głośności porównywalnej z zamknięciem drzwi w samochodzie.

"Ten samolot ma potencjał, aby przekształcić lotnictwo w USA i na całym świecie poprzez umożliwienie wszystkim podróży lotniczych nad lądem szybszych niż dźwięk. Nie możemy się doczekać, aż poleci!" - powiedział Jim Bridenstine, administrator NASA .

Projekt rozpoczął się w 2016 roku. Samolot buduje koncern lotniczy Lockheed Martin w ramach kontraktu od NASA na 247,5 mln dolarów.


Budowa naddźwiękowca X-59 QueSST (grafika: NASA)

Głównymi pracami jakie są obecnie wykonywane to kadłub, skrzydła oraz usterzenie. Odbywają się one w Skunk Works w Palmdale w Kalifornii, legendarnej fabryce znanej z przełomowych maszyn latających.

Końcowy montaż konstrukcji oraz integracja systemów samolotu przewidziany jest na koniec 2020 roku. Pierwszy lot odbyć się ma w 2021 roku.


Wizualizacja X-59 QueSST (grafika: NASA)

"Projekt jest dobrze zaplanowany i przebiega zgodnie z harmonogramem. Mamy wszystko, aby kontynuować te historyczne badania dla narodu podróżującego drogą lotniczą." - powiedział Bob Pearce, zastępca administratora NASA ds. lotnictwa.

Napęd samolotu stanowi 1 silnik turbowentylatorowy General Electric F414. Jest to jednostka napędowa używana w samolotach Boeing F/A-18E/F Super Hornet. Kabina i fotel wyrzucany pochodzą ze szkolnego samolotu Northrop T-38 Talon, zaś podwozie z F-16.

Samolot latać będzie z prędkością przelotową 1,5 tys. km/h (1,42 Macha) na wysokości 16,8 km. Pilotowany będzie przez 1 pilota testowego.

Dane techniczne Lockheed Martin X-59 QueSST:

  • rozpiętość: 9 m
  • długość: 28,6 m
  • wysokość: 4,27 m
  • napęd: 1 x silnik odrzutowy General Electric F414 o ciągu 98 kN
  • masa startowa: 14,7 t

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: