Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Miniaturowy satelita śledzi lacące samoloty na całym świecie

2016-05-17 Miniaturowy satelita śledzi lacące samoloty na całym świecie

Duński miniaturowy satelita typu CubeSat od pół roku śledzi samoloty w locie na całej kuli ziemskiej.


Mapa lecących samolotów wykonana przez GomX-3 (grafika: GomSpace)

Satelita GomX-3 został zbudowany dla Europejskiej Agencji Kosmiczenj (ESA) przez firmę GomSpace z Danii. 5 października 2015 roku wyrzucony został z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W tym czasie charakterystyczna antena śrubowa satelity odebrała miliony sygnałów z samolotów. Satelita zaopatrzony został bowiem wyposażony w odbiornik sygnałów ADS-B.


Satelita GomX-3 to trzymodułowy CubeSat - zatem bez rozłożonej anteny ma wymiary 30x10x10 cm (grafika: GomSpace)

Przyjęty w lotnictwie standard ADS-B polega na tym, że samoloty w nie wyposażone w przestrzeni powietrznej samodzielnie ustalają swoją pozycję za pomocą GPS i następnie rozsyłają ją sygnałem radiowym. Razem wysyłane są także inne dane lotu jak numer lotu, typ samolotu, prędkość, wysokość i kierunek lotu.

Zbieranie danych ADS-B z orbity daje pokrycie całego świata. Naziemne odbiorniki ADS-B odbierają sygnały samolotów tylko na ograniczonym lokalnym obszarze. Skutkuje to dziurami w odbiorze ADS-B na oceanach, w obszarach bezludnych i polarnych - wszędzie tam gdzie trudno jest umieścić odbiorniki.

Aby stworzyć globalny system satelitarnego śledzenia lotów samolotów trzeba by umieścić na różnych orbitach wiele takich taniach (jak na technologie satelitarne) obiektów, które przesyłały cały czas dane odebrane z samolotów na Ziemię.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: