Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Najstarsze zdjęcie lotnicze

2018-01-22 Najstarsze zdjęcie lotnicze

Najstarsze zdjęcie lotnicze na świecie jakie zachowało się do naszych czasów zostało wykonane z balonu w 1860 roku i przedstawia Boston.


Najstarsze zachowane zdjęcie lotnicze przestawia Boston w Stanach Zjednoczonych

Najstarsze zdjęcie lotnicze nazwane "Boston, as the eagle and the wild goose see it" (Boston, jak widzi je orzeł lub dzika gęś) wykonano z wysokości 630 metrów z lecącego balonu. Z balonu na ogrzane powietrze "Queen of the Air" amerykański fotograf James Wallace Black wykonał w sumie 8 ujęć na światłoczułych płytach. Jednakże te prezentowane miało zadowalającą jakość.

1860 rok to czas, kiedy to pierwszy stan USA dokonał secesji, co doprowadziło do wojny secesyjnej. W wojnie tej armia Unii korzystała już z technologii zdjęć lotniczych z balonów.

Wiadomo, że dwa lata wcześniej, bo w 1858 roku francuski fotograf i baloniarz Gaspard-Félix Tournachon wykonał z zawieszonego na wysokości 80 m balonu na uwięzi zdjęcie lotnicze wsi Petit-Becetre. Niestety zdjęcie to nie zachowało się ono do dzisiejszych czasów.

Pionierzy fotografii lotniczej wykorzystywali nie tylko balony, ale także latawce, rakiety (np. Alfred Nobel) czy też... gołębie.

Pierwsze zdjęcie lotnicze z samolotu zostało wykonane w 1909 roku. Wykonał je Wilbur Wright, jeden z dwóch braci-wynalazców samolotu.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: