Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Napędzany Słońcem samolot Solar Impulse przeleciał z Europy do Afryki

2012-07-05 Napędzany Słońcem samolot Solar Impulse przeleciał z Europy do Afryki

Pilot Bertrand Piccard jako pierwszy człowiek przeleciał z Europy do Afryki przez Cieśninę Gibraltarską na pokładzie samolotu napędzanego energią słoneczną.

Wystartował on 5 lica 2012 roku z Madrytu w Hiszpanii, aby po 19 godzinach lotu i przebytych 830 km wylądować w Rabacie w Maroku.

Internauci z całego świata mieli możliwość śledzenia tego międzykontynentalnego lotu na stronie internetowej projektu. Pokazywała ona na bieżąco m.in. wysokość, prędkości i stan baterii samolotu Solar Impulse.

Samolot Solar Impulse to jednoosobowy załogowy samolot napędzany energią słoneczną. Wyposażony jest w prawie 12 000 ogniw słonecznych zapędzających 4 silniki elektryczne. Energia jest także magazynowana w akumulatorach litowo-polimerowych. Konstrukcja samolotu wykonana jest w włókna węglowego i kompozytów. Jego maksymalna prędkość to 120 km/h, jednakże przelotowa wynosi połowę tego. Skrzydła mają rozpiętość 63 metry, co porównwać można do rozpietości skrzydeł jednego z największych samolotów pasażerskich Boeinga 747 (tzw. Jumbo Jet).


Solar Impulse (grafika: Wikimedia)

Projekt Solar Impulse został zainicjowany w 2003 roku przez Bertranda Piccard i szwajcarskiego pilota Andre Boschberga. 10 letni koszt projektu oceniany jest na 90 mln euro. Projekt wsparły firmy Solvay (francusko-belgijska firma chemiczna) oraz Schindler (szwajcarski producent wind).

Przelot z Europy do Afryki nie jest pierwszym rekordem na koncie tej konstrukcji. W lipcu 2010 roku jako pierwszy załogowy samolot solarny przeciał nonstop 26 godzin. Udowodnił on tym samym, że dzięki panelom można pozyskać wystarczającą ilość energii słonecznej, aby utrzymać samolot w powietrzu nawet w nocy (wtedy moc czerpana jest z baterii naładowanych za dnia).

Dla Maroka była to okazja promocji swojego kraju jako dobrego miejsca dla budowy elektrowni słonecznych. Stworzenie takiej elektrowni planowane jest na 2020 roku w Ouarzazate. Ma ona dostarczać 2000 MW energii elektrycznej z promieni słonecznych.

Obaj panowie mają spory apetyt na kolejne rekordy. Ulepszonym modelem samolotu w 2014 roku zamierzają przelecieć dookoła świata. Lot odbyć się ma bez przystanków. Tu warto przypomnieć, że Bertrand Piccard wraz z Brianem Jonesem jako pierwsi okrążyli Ziemię bez międzylądowania w 1999 roku na pokładzie balonu Breitling Orbiter.

Bertrand Piccard jest synem Jacquesa Piccarda znanego ze swoich podwodnych ekspedycji oraz wnukiem Auguste Piccarda znanego ze stratosferycznych lotów balonowych.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: