Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Pierwszy chiński lotniskowiec Liaoning wchodzi do służby

2012-09-25 Pierwszy chiński lotniskowiec Liaoning wchodzi do służby

We wtorek 25 września 2012 roku lotniskowiec Liaoning został oficjalnie wcielony do służby przez chińską marynarkę wojenną.

Jest to pierwszy chiński lotniskowiec. Oficjalna ceremonia odbyła się w bazie marynarki wojennej Dalian, położonym nad Morzem Żółtym w północno-wschodnich Chinach w prowincji Liaoning. Od nazwy tej prowizji lotniskowiec Liaoning wywodzi swoją nazwę.

Lotniskowiec został zbudowany wykorzystując kadłub lotniskowca budowanego i niedokończonego przez ZSRR a potem następnego właściciela Ukrainę.

Posiadanie własnego lotniskowca przez Chiny wpłynąć może na sytuację w regionie oraz stosunki np. z Tajwanem, którego Chiny uważają za zbuntowaną republikę. Sytuacji przyglądają się także z zainteresowaniem także Indie, Japonia, Południowa Korea, Rosja, Australia i Stany Zjednoczone.

Wraz z wejściem do służby Liaoning został największym i najważniejszym chińskim okrętem wojennym.

Brakuje jeszcze samolotów i pilotów mających operować z lotniskowca. Stacjonować ma ją na nim samoloty J-15, które przechodzą obecnie testy w locie. To samoloty bazujące na rosyjskiej konstrukcji Su-33.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: