Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Pierwszy lot samolotu transportowego Airbus Beluga XL

2018-07-19 Pierwszy lot samolotu transportowego Airbus Beluga XL

Z lotniska w Tuluzie we Francji do pierwszego lotu wystartował pierwszy egzemplarz samolotu transportowego Airbus Beluga XL.


Dziewiczy lot Airbusa Beluga XL (grafika: Airbus)

Airbus Beluga XL to samolot transportowy, który postał na bazie samolotu pasażerskiego Airbus A330-200.


Beluga XL zastąpi wcześniejszy model (grafika: Airbus)

Samolot ma 63,1 m długości, jego wysokość wynosi 18,9 m, rozpiętość jego skrzydeł zaś 60,3 m. Maksymalna masa startowa to 227 ton. Napędzany jest przez 2 silniki odrzutowe i ma zasięg 4 tys. km.

W porównaniu do poprzedniego modelu Belugi, opracowanego na bazie Airbusa A300-600, zabierany ładunek może być o 6 ton cięższy i 30% większy. Transportowiec jest o 6 m dłuższy.


Airbus Beluga XL w szczegółach (grafika: Airbus)

Także średnica ładowni wzrosła o 1 m, do 8,8 m.

Malowanie samolotu wybrane zostało przez pracowników, przez wewnętrzną ankietę. Przedstawia ono białuchę (ang. beluga), arktycznego wieloryba.


Załoga samolotu w jego ładowni (grafika: Airbus)

Samolot wejdzie do służby już w 2019 roku. Powstanie 5 takich transportowców. Wraz z wprowadzaniem egzemplarzy nowego modelu, stare i nowe modele będą latać kilka lat razem. Potem stare Belugi będą wycofywane na złom.

Europejski koncern Airbus używa samolotów Beluga do transportu części (skrzydła, fragmenty kadłubów) produkowanych przez siebie samolotów pasażerskich i transportowych między fabrykami rozsianymi po całej Europie. Zatem samolot ten produkowany jest wyłącznie na własne potrzeby Airbusa.


Transmisja z wydarzenia

Koszt programu to około 1 miliard euro.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: