Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Polski bezzałogowy samolot Phoenix coraz bliżej

2012-09-27 Polski bezzałogowy samolot Phoenix coraz bliżej

Już niedługo, bo w 2013 roku, w powietrze wzbić się ma prototyp polskiego bezzałogowego samolotu stratosferycznego Phoenix opracowywanego przez Instytut Lotnictwa.

Obecnie testowany jest jego model samolotu w skali 1:5. Model latający docelowego samolotu rozpoczął testy na pasie startowym w połowie września 2012.

Phoenix ma być obserwacyjnym bezzałogowcem, który operować ma w stratosferze - na bardzo wysokich pułapach sięgających od 15 do 20 km na powierzchnią Ziemi. Jego głównym zadaniem ma być obserwacja i monitoring. Zarówno w celach cywilnych jak i wojskowych. W tymże zakresie stanowić on ma konkurencję dla sztucznych satelitów, klasycznych samolotów załogowych oraz bezzałogowców.


Wizualizacja Phoenixa (grafika: Instytut Lotnictwa)

Bezzałogowiec wyposażony ma być w kamery pracujące w paśmie widzialnym (rozdzielczość rzędu 15-30 cm) oraz innych przedziałach promieniowania (np. kamery na podczerwień). Możliwe ma być także tworzenie map terenu za pomocą skanowania laserowego (LIDAR).

Phoenix zasilany ma być energią elektryczną otrzymaną z ogniw słonecznych. Za dnia jej nadmiar magazynowany ma być w akumulatorach. Umożliwiać ma to lot nocą. Loty trwać mogą nawet kilkadziesiąt godzin.

Projekt samolotu Phoenix prowadzony przez Instytut Lotnictwa finansowany jest Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Całkowity koszt projektu to 10,3 mln zł. Czas realizacji obejmuje lata 2010-2013.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: