Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Szwedzi bombardują pożary lasów

2018-07-25 Szwedzi bombardują pożary lasów

Wojskowy odrzutowiec Gripen zrzucił testowo bombę lotniczą, aby zgasić pożar lasu w Szwecji.


Bombardowanie płonącego lasu w Szwecji (grafika: YT)

Z powodu suszy i rekordowych temperatur w Szwecji płoną lasy. Z pożarami walczą tysiące ludzi, w tym strażacy z Polski. Lato 2018 roku w Szwecji jest najgorsze od ponad 250 lat. W kraju płonie 25 tys. hektarów. Kilka dużych pożarów lasów znajduje się w obszarach Gävleborg, Jämtland i Dalarna.


Nagranie bombardowania

Należący do szwedzkich sił powietrznych samolot Gripen 25 lipca 2018 roku zrzucił testowo pojedynczą bombę na ognisko pożaru na poligonie Älvdalen. Użyto GBU-12, 500 funtowej bomby sterowanej laserem. Szwedzki pilot upuścił bombę z 3 km wysokości tak, aby bomba mogła uciąć ogień w pewnej odległości od punktu uderzenia. Wybuch pozbawił pożaru dostępu do tlenu wymaganego do spalania. W chwili wybuchu bomby został on spalany z okolicznego powietrza. Przetestowano także, czy wybuch nie rozrzuca płonących szczątków drzew.


Pożary lasów w Szwecji widoczne z kosmosu (grafika: satelita Sentinel, ESA)

Według wstępnego raportu test niezwykłej techniki gaśniczej zakończył się sukcesem. Nawet w przypadku innych pożarów, które paliły się 50, 100 i 150 metrów od celu, efekt został oceniony pozytywnie.

Bombardowanie ma być stosowane w miejscach niedostępnych dla ludzi.

Niestety jest nadal such i gorąco. Wciąż możliwe są nowe pożary.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: