Nowości  Statki powietrzne    
 


Aeronautyka.pl > Szwedzi bombardują pożary lasów

2018-07-25 Szwedzi bombardują pożary lasów

Wojskowy odrzutowiec Gripen zrzucił testowo bombę lotniczą, aby zgasić pożar lasu w Szwecji.


Bombardowanie płonącego lasu w Szwecji (grafika: YT)

Z powodu suszy i rekordowych temperatur w Szwecji płoną lasy. Z pożarami walczą tysiące ludzi, w tym strażacy z Polski. Lato 2018 roku w Szwecji jest najgorsze od ponad 250 lat. W kraju płonie 25 tys. hektarów. Kilka dużych pożarów lasów znajduje się w obszarach Gävleborg, Jämtland i Dalarna.


Nagranie bombardowania

Należący do szwedzkich sił powietrznych samolot Gripen 25 lipca 2018 roku zrzucił testowo pojedynczą bombę na ognisko pożaru na poligonie Älvdalen. Użyto GBU-12, 500 funtowej bomby sterowanej laserem. Szwedzki pilot upuścił bombę z 3 km wysokości tak, aby bomba mogła uciąć ogień w pewnej odległości od punktu uderzenia. Wybuch pozbawił pożaru dostępu do tlenu wymaganego do spalania. W chwili wybuchu bomby został on spalany z okolicznego powietrza. Przetestowano także, czy wybuch nie rozrzuca płonących szczątków drzew.


Pożary lasów w Szwecji widoczne z kosmosu (grafika: satelita Sentinel, ESA)

Według wstępnego raportu test niezwykłej techniki gaśniczej zakończył się sukcesem. Nawet w przypadku innych pożarów, które paliły się 50, 100 i 150 metrów od celu, efekt został oceniony pozytywnie.

Bombardowanie ma być stosowane w miejscach niedostępnych dla ludzi.

Niestety jest nadal such i gorąco. Wciąż możliwe są nowe pożary.


Nie przegap kolejnych fascynujących nowości z przeszłości. Zapisz się do naszego profilu Facebook lub Twitter! Nie blokując, widząc oraz reagując na nienatarczywe reklamy wspierasz rozwój strony. Dzięki temu będziesz miał zawsze darmowy dostęp do serwisu. Możesz go także wesprzec współtworząc go lub inwestując w dobrą domenę internetową (dobra nazwa to podstawa sukcesu w XXI wieku) z Domenklatura.pl

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: