Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Zdalna kontrola ruchu na wielu lotniskach dzięki rzeczywistości wirtualnej

2020-04-18 Zdalna kontrola ruchu na wielu lotniskach dzięki rzeczywistości wirtualnej

Dzięki wirtualnej rzeczywistości jeden kontroler lotów obsługiwać ma zdalnie nawet kilka odległych lotnisk.


Lotniskowy kontroler w okularach rzeczywistości wirtualnej (grafika: DLR)

Lotniskowy system kontroli ruchu lotniczego oparty o rzeczywistość wirtualną budowany jest przez niemiecką agencję aeronautyczno-kosmonautyczną DLR wraz z uniwersytetami z Osnabrück i Aachen.

Oparty jest on o sieć kamer na lotniskach. Kontroler w okularach rzeczywistości wirtualnej otrzymuje obraz lotniska z kamery panoramicznej oraz kamery obrotowo-uchylnej. Ruszając głową, intuicyjnie zmienia on kierunek ruchu kamery obrotowej w celu monitorowania terenu i ruchu na lotnisku, podobnie jak przy użyciu lornetki.


Rozwiązanie jest na wczesnym etapie rozwoju - pierwszy prototyp testowany jest w ośrodku badawczym DLR w Braunschweigu (grafika: DLR)

Możliwa jest komunikacja i współdziałanie z innymi służbami i uczestnikami za pomocą zestawu słuchawkowego. Dodatkowo w środowisku wirtualnym kontroler ma także możliwość zdalnej obsługi systemów lotniskowych.

Ma to być alternatywa dla tradycyjnych drogich systemów lotniskowych oraz ich obsługi na miejscu przez pracowników. Stosowana ma być na lotniskach o niskim natężeniu ruchu, które chcą pracować nawet całodobowo.


(grafika: DLR)

Zdalni kontrolerzy pracować mają w zdalnej wieży kontroli (ang. remote tower center) lub zestaw będzie mógł być używany niezależnie od lokalizacji, co czyni go "wieżą kontroli w kieszeni".

Pierwsza zdalna wieża kontroli lotów, oparta o kamery i ekrany (ale jeszcze bez rzeczywistości wirtualnej), działa od 2015 roku w Szwecji na lotnisku Örnsköldsvik. Kolejna została uruchomiona w 2018 na lotnisku w Saarbrücken w Niemczech.

Obecne prace dodają do pionierskiego systemu DLR wirtualną rzeczywistość (VR).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: