Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Zimowe utrzymanie warszawskiego lotniska kosztowało 20,5 mln zł

2013-06-06 Zimowe utrzymanie warszawskiego lotniska kosztowało 20,5 mln zł

Ponad 20,5 mln zł kosztowało zimowe utrzymanie warszawskiego lotniska w sezonie 2012/13. Nigdy wcześniej walka ze śniegiem i lodem nie wymagała aż tyle środków i pracy.


(grafika: Lotnisko Chopina)

"To był naprawdę długi i trudny sezon. Opady śniegu zanotowano w ciągu 60 dni (pierwsze 27 października, ostatnie 5 kwietnia). To niemal dwukrotnie więcej niż w poprzednim sezonie zimowym. Bardzo duża była również liczba dni z przypadkiem przejścia temperatury przez 0 st. C (68), co dla utrzymania lotniska jest największym wyzwaniem - kiedy temperatura osiąga wartość wyższą, pas startowy jest mokry, kiedy spada, droga pokrywa się warstewką lodu." - mówi Jan Michalak, szef służby utrzymania lotniska.


(grafika: Lotnisko Chopina)

"W takich sytuacjach prawdziwą sztuką jest dobranie odpowiednich środków chemicznych zapewniających bezpieczeństwo startów i lądowań." - wyjaśnia Marek Walczak, kierownik działu utrzymania nawierzchni lotniskowych.


(grafika: Lotnisko Chopina)

Trudne warunki pogodowe spowodowały zużycie rekordowej ilości środków chemicznych do odladzania. Od października 2012 roku do kwietnia 2013 roku zużytych zostało ponad 3,1 tys. ton środków płynnych i stałych (wszystkie środki są ekologiczne, neutralne dla środowiska), niemal tyle samo ile w ciągu dwóch poprzednich sezonów zimowych łącznie. Rekordowe były też koszty zimowego utrzymania lotniska. Łącznie z wydatkami na wymianę miotełek do oczyszczarek i listew zgarniających pługów lemieszowych oraz wydatkami na paliwo i wywóz śniegu, tegoroczna Akcja Zima kosztowała ponad 20,6 mln zł - nigdy wcześniej lotnisko nie wydało więcej środków na ten cel.


(grafika: Lotnisko Chopina)

"Tak trudnej zimy nie pamiętam odkąd tu pracuję. A to już ponad 30 lat. Warto jednak podkreślić, że mimo ekstremalnych warunków nasze lotnisko ani na chwilę nie przestało działać i przez cały sezon zimowy bez przerwy było gotowe do przyjmowania i obsługi samolotów." - mówi Wiktor Ziemiński, dyrektor biura technicznego portu lotniczego.

Służba utrzymania lotniska dysponuje obecnie dziesięcioma nowymi zestawami odśnieżającymi MB2041/Overaasen (każdy zestaw składa się z pługa, szczotki czyszczącej i silnej dmuchawy zainstalowanych na podwoziu marki Mercedes) wykorzystywanymi do odśnieżania dróg startowych i dróg kołowania w standardzie "do czarnej nawierzchni". Sześć starszych zestawów MB1929/Schorling wykorzystywanych było do oczyszczania dróg kołowania i stanowisk postojowych.

Ponadto w użyciu było także sześć kompaktowych oczyszczarek lotniskowych, siedem pojazdów do podawania środków chemicznych, cztery pługi wirnikowe, a także sprzęt uzupełniający (m.in. pojazdy do pomiaru szczepności nawierzchni). Taka ilość sprzętu pozwoliła zapewnić pełną operacyjność lotniska nawet przy bardzo intensywnych opadach śniegu.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: