Nowości  Aeronautyka    
 


Aeronautyka.pl > Internet satelitarny Starlink w samolotach linii airBaltic

2023-01-10 Internet satelitarny Starlink w samolotach linii airBaltic

Łotewskie linie lotnicze airBaltic jako pierwsze w Europie wyposażą całą swoją flotę samolotów w internet satelitarny Starlink.


(grafika: airBaltic)

Starlink to budowany przez amerykańską firmę SpaceX globalny system Internetu satelitarnego. Internet dostarczany jest z orbity przez konstelację kilku tysięcy satelitów telekomunikacyjnych okrążających Ziemię. System naziemnie dostępny jest obecnie w ponad 40 krajach na całym świecie, zaś od 2022 roku także na pokładzie samolotów.

"Każdy pasażer będzie mógł skorzystać z bezpłatnego, szybkiego dostępu do Internetu podczas wszystkich lotów airBaltic bez kłopotów i stron logowania. Pasażerowie będą mieli dostęp do internetu od momentu wejścia do samolotu." - podał airBaltic.

Łotewski airBaltic jako pierwszy w Europie wyposaży całą swoją flotę samolotów w Starlinka. Pokładowy internet od Starlinka będzie w prędkości do 350 Mb/s, z opóźnieniami rzędu 20 ms. Instalacja terminali w Airbusach A220-300 rozpocznie się jeszcze w 2023 roku.

airBaltic to łotewskie linie lotnicze. Przewoźnik lata do ponad 70 lotnisk w krajach bałtyckich, Europie, na Kaukazie, Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej.


Siatka połączeń linii airBaltic (grafika: airBaltic)

airBaltic istnieje 27 lat i zatrudnia obecnie ponad 2,1 tys. pracowników. Jest to najbardziej znana międzynarodowa marką z Łotwy i odpowiada za ponad 2,5% łotewskiego PKB. Większościowym udziałowcem linii lotniczej jest państwo Łotwa.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Aeronautyka.pl!

Aeronautyka.pl na serwisach społecznościowych: